Co ciekawego oferuje Sakkara Północna?

Dla wielu turystów Egipt to przede wszystkim tajemnicze nekropolie oraz potężne piramidy. Wycieczki z całego świata przybywają do Gizy, która zachwyca ich potężnymi piramidami.

Jakimi pamiątkami z najdawniejszych czasów może się poszczycić egipska Sakkara Północna?

Równie atrakcyjna może się okazać Sakkara Północna – nekropolia, która od najdawniejszych czasów służyła jako miejsce pochówku egipskich władców. Później, gdy władców zaczęto chować na terenie Doliny Królów, Sakkara stała się nekropolią świętych zwierząt. Dziś zalicza się do grona najważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu, a potężne cmentarzysko przyciąga tu wycieczki z całego świata.

Sakkara Północna – co można zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu w Egipcie?

Wielką atrakcją jest tu kompleks grobowy ze słynną piramidą schodkową Dżesera. Była to pierwsze piramida w Egipcie, gdyż wcześniej ciała władców umieszczano w mastabach – prostokątnych konstrukcjach, które w niczym nie przypominały tak charakterystycznych dla Egiptu piramid. Jako pionierka piramida Dżesera jest zatem obiektem zasługującym na szczególną uwagę, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Goszcząc na terenie Sakkary warto też zwrócić uwagę na najmniejszą z piramid wzniesionych w okresie Starego Państwa. To piramida Unisa, w której zachowała się ciekawa komora grobowa z czarnym sarkofagiem.

Niesamowita okolica Sakkary Północnej

W jej okolicy można również ujrzeć ciekawe grobowce z czasów perskich, które – niestety – nie zostały udostępnione do zwiedzania. Wspaniałym zabytkiem Sakkary jest również mastaba księżniczki Idut. Turyści mogą tu zwiedzić aż 10 pomieszczeń, których ozdobami są wspaniałe płaskorzeźby. Największa mastaba w tym miejscu to miejsce spoczynku dostojnika Mereruki. Jego grobowiec przyciąga ciekawym portalem oraz kaplica kultową z alabastrowym ołtarzem ofiarnym.

Ciekawe grobowce w Sakkarze

Ciekawych grobowców jest tu znacznie więcej, a każdy z nich zasługuje na uwagę. Największą osobliwością Sakkary Północnej jest jednak nekropolia dość specyficzna. To Serapeum, czyli podziemny cmentarz Apisów. Były to byki utożsamiane z bogiem Ptahem. W Serepeum pochowano ponad 60 takich byków, o czym przypominają potężne sarkofagi wykonane z granitu.

Sakkara Północna (Egipt) – podsumowanie wpisu

Położenie Sakkary Północnej w odległości zaledwie 30 km od Kairu sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów goszczących w egipskiej stolicy. To bez wątpienia atrakcyjny cel wycieczki, a wspomnienia z tego miejsca na długo zapisują się w pamięci turystów.

Polecany serwis z wpisami o atrakcjach turystyczny https://www.opodrozach.pl/, publikowane artykuły o podróżach po Europie i wyjątkowych pomysłach na wakacje.