Klasztor Świętego Menasa – cudowne dziedzictwo egipskiej kultury

Dla wielu turystów Egipt to „tylko” piramidy oraz rafy koralowe. Ten kraj może jednak zaskoczyć swymi atrakcjami, a miejsc godnych uwagi jest tu wiele.

Klasztor Świętego Menasa w Egipcie – to powinieneś wiedzieć

Dla tych, którzy postanawiają spędzić wczasy w rejonie wybrzeży Morza Śródziemnego, ciekawym celem wycieczki może się okazać klasztor Świętego Menasa. Ten zabytek z pewnością zasługuje na uwagę. Na czym polega jego specyfika?

Klasztor Świętego Menesa jest jednym z najciekawszych i najstarszych klasztorów chrześcijańskich, z jakimi można się spotkać na terenie Egiptu. Budowany od IV do VII wieku przyciąga nie tylko ciekawą architekturą i długą historią, ale i bliskością Aleksandrii. Popularność zyskał również dzięki wpisowi na listę UNESCO, dzięki czemu turyści jeszcze silniej zainteresowali się owym zabytkiem. Co można zobaczyć na terenie tego niezwykłego kompleksu klasztornego?

Ten potężny kompleks może zadziwić swym rozmachem. Bazylika, kościół oraz baptysterium to obiekty najważniejsze, które koniecznie trzeba zwiedzić. Na uwagę zasługują również domy i warsztaty, które już w okresie wczesnego chrześcijaństwa powstawały na terenie klasztoru. Grób Menesa – rzymskiego męczennika – to kolejny powód tak wielkiej popularności tego miejsca, które w okresie wczesnego chrześcijaństwa było jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego w całym kraju. Sprawdź też wpis: Jak wyglądała broń w starożytnym Egipcie?

Klasztor Świętego Menasa to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla turystów.

Ich zachwyt wzbudza Wielka Bazylika – cenny zabytek pochodzący z początków VI wieku. Uwagę przyciągają również ruiny kościoła, którego baptysterium z basenem było swego czasu najważniejszym miejscem na terenie kompleksu. Inną perełką jest tu rezydencja, w której przebywał patriarcha aleksandryjski.