Co jest potrzebne do uruchomienia linii lotniczej?

Założenie i prowadzenie linii lotniczej nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze trudniejsze jest założenie i prowadzenie dochodowej linii lotniczej. Tylko ci, którzy mają smykałkę do interesów, znajomość branży i długoterminową wizję, mają szansę przetrwać w tym niezwykle konkurencyjnym środowisku. Oto krótkie z aspektów.

Analiza rynku

Znalezienie niszy rynkowej jest kluczowe dla każdej nowo powstałej linii lotniczej. Obecne na rynku linie lotnicze mają już ugruntowaną pozycję w głównych portach lotniczych i monopolizują kluczowe trasy. Z tego powodu zdobycie dobrze zaplanowanych przydziałów czasowych może być trudne, a próba konkurowania na popularnych trasach może być nieopłacalna.

Biurokracja

Po znalezieniu niszy linie lotnicze muszą uzyskać wszystkie odpowiednie pozwolenia, aby móc obsługiwać trasy, które chcą obsłużyć. Oznacza to uzyskanie przydziałów czasu na start i lądowanie zarówno w porcie wylotu, jak i w porcie docelowym, a także posiadanie odpowiednich certyfikatów od właściwych władz lotniczych, pozwalających na loty w danej przestrzeni powietrznej. Pomimo wielu wymagań i biurokracji, ciągle powstają nowe linie lotnicze. Ostatnio powstałą firmą jest Lübeck Air, która oferuje loty z Krakowa. 

Wybór samolotów i ludzi

Finansowanie jest kolejnym wyzwaniem. Linie lotnicze mogą zdecydować się na zakup lub leasing samolotów, a dla początkującego przewoźnika leasing jest zazwyczaj najlepszym sposobem wejścia na rynek. Znosi barierę posiadania milionów dolarów płynności finansowej na rozpoczęcie działalności i pozwala na szybszy dostęp do samolotów niż poprzez dołączenie do kolejki producenta po nowy model.

Samoloty mają różną wielkość, od maleńkich sześcio- do dziesięciomiejscowych samolotów pasażerskich, aż po ogromne A380, mieszczące setki pasażerów. Podczas gdy większość początkujących linii lotniczych wzbraniałaby się przed inwestycją w ogromny międzynarodowy samolot, przy odpowiednim modelu biznesowym mogłoby się to udać.

Jednak większość początkujących linii lotniczych będzie szuka czegoś mniejszego i tańszego w utrzymaniu i eksploatacji. Do tego dochodzi oczywiście szeroka gama pracowników i specjalistów, których linia lotnicza potrzebuje, aby przetrwać. Począwszy od załogi lotniczej, poprzez inżynierów, aż po bagażowych. W wielu sytuacjach można zawrzeć umowy z innymi organizacjami na świadczenie tych usług, ale linia lotnicza będzie musiała ocenić, który sposób wykonania pracy jest najbardziej efektywny kosztowo.

Prowadzenie zyskownej działalności

Mając to wszystko gotowe, nadszedł czas, aby linia lotnicza zaczęła latać. Ale to dopiero początek wszystkich innych wyzwań, jakie stoją przed nową linią lotniczą w dzisiejszym świecie. Od marketingu po ceny, od przywilejów dla często podróżujących pasażerów po marketing marki – jest wiele innych kwestii, z którymi trzeba się zmierzyć, aby przyciągnąć ludzi do samolotów.