Egina – grecka wyspa pełna skarbów

Czym zachwyca Grecja? Zabytkami z czasów starożytnych, pięknymi świątyniami i wybrzeżami, na terenie których można spędzić wyjątkowo udane wczasy. Grecja to nie tylko „stały ląd”, ale i piękne wyspy. Jedną z tych najpopularniejszych jest Egina. Bliskość Aten sprawia, że jest ona chętnie odwiedzana, a cenne zabytki czynią zeń atrakcyjny cel każdej wycieczki.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na greckiej Eginie?

Egina, do której zwiedzenia tak gorąco zachęcają biura podróży, zachwyca długą historią. Wiadomo, że na wyspie tej ludzie mieszkali już 4 tysiące lat temu. W VII – V wieku p. n.e. wyspa ta cieszyła się wyjątkowym dobrobytem. Potwierdza to fakt bicia tu srebrnej monety oraz znaleziska będące dowodem na ożywioną działalność handlową w tym miejscu. Cenne zabytki również świadczą o roli tego miejsca. Symbolem wyspy stała się świątynia Afai, która jest jednym z najcenniejszych zabytków z czasów starożytnych. Wzniesiona w V wieku p. n.e. jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki zwiedzającej pobliskie Ateny. Równie atrakcyjnym doświadczeniem dla turystów może się okazać zwiedzenie miasta Egina.

Jest ono znana z ciekawej zabudowy oraz z pięknego portu. Targi rybne, wenecka wieża oraz liczne tawerny sprawiają, że w tym mieście można poczuć wyjątkowy klimat Grecji. Wśród najcenniejszych zabytków tego miasta znajduje się świątynia Apollina (a raczej jej pozostałości) z VI wieku p. n.e. To kolejny zabytek, którego w czasie wycieczki po wyspie nie można pominąć.

Grecka Egina – ciekawostki

Egina jest też znana z ciekawych budowli, z którymi można się na wyspie spotkać niemal na każdym kroku. Ciekawie prezentuje się kościół bizantyjski z XIII wieku, w którego wnętrzu znajdują się wspaniałe freski. To Omorfi Ekklisia, który z pewnością zasługuje na uwagę. Warto też wybrać się z wizytą do opuszczonego miasta Palaiochra, wokół którego ujrzeć można wiele pamiątek.

Są to głównie ruiny bizantyjskich kaplic, które dziś są jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów w lokalnym krajobrazie. Uwagę turystów przyciąga też góra Oros, w pobliżu której nie brak malowniczych sadów pistacjowych.

źródło: https://www.nakoncuswiata.pl/ – portal z artykułami o najciekawszych atrakcjach turystycznych na świecie