Podróż do Kolumbii: przemieszczanie się, bezpieczeństwo

Kolumbia stała się jednym z najczęściej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej przez turystów z całego świata. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było krajem pełnym przemocy i strachu, dziś jest miejscem pełnym przyjaznych ludzi i imponujących atrakcji, które zdecydowanie warto odwiedzić. Dlatego w tym artykule, chcę dać Ci serię wskazówek dotyczących podróży do Kolumbii, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać swój czas i pobyt na miejscu.

Kolumbia jest krajem różnorodnym, który ma wszystko dla każdego odwiedzającego. W rzeczywistości Kolumbia otwiera się dziś coraz bardziej na turystykę międzynarodową, odradza się po epoce, która ją naznaczyła i otwiera swoje drzwi dla wszystkich.

Pamiętaj o czasie i odległości podczas planowania podróży po Kolumbii, choć może nie wygląda to tak na mapie, kraj ten jest bardzo duży. Na przykład odległości z miasta do miasta wynoszą od 5 do ponad 15 godzin. Bardzo ważne jest, abyś rozważył to przed podróżą, ponieważ spotkałem się z podróżnikami, którzy myśleli, że przejechanie z jednego miejsca do drugiego to szybkie zadanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z ograniczoną liczbą dni, weź pod uwagę, że jeśli podróżujesz na przykład autobusem na bardzo długim dystansie, stracisz praktycznie cały dzień. Zobacz ile czasu zajmuje dotarcie z każdego miejsca do innego, które chcesz zobaczyć. Jeśli odległość jest większa niż 7 godzin, wybierz lot. W Kolumbii istnieje tania linia lotnicza VivaAir, w jej ofercie można znaleźć bardzo ciekawe oferty.

Hotele na całym świecie

Jeśli chcesz doświadczyć bardziej lokalnej strony Kolumbii, polecam jedzenie, które znajdziesz na ulicy. To tutaj Kolumbijczycy zazwyczaj jadają, więc to tutaj będziesz mógł spróbować niektórych z typowych dań (takich jak arepas czy empanadillas). Ponadto, w tych miejscach można znaleźć dość przystępne ceny. W przypadku bardziej gotowych dań (takich jak bandeja paisa czy ajiaco), polecam zapytać ludzi, gdzie je można zjeść. Kolumbijskie jedzenie jest proste, ale bardzo smaczne i warto spróbować i skosztować wszystkiego.

Bezpieczeństwo: Czy podróżowanie do Kolumbii jest bezpieczne?

Prawda jest taka, że przed wyjazdem do Kolumbii miałem podzielone zdanie na temat bezpieczeństwa. Niektórzy mówili mi, żebym był bardzo ostrożny, bo to niebezpieczne, inni, że to jeden z najbezpieczniejszych krajów.

Rzeczywistość jest taka, że ani jedno, ani drugie, Kolumbia to kraj, który miał przeszłość, która bardzo go naznaczyła, pełną przemocy i bólu dla wielu ludzi, ale która została pozostawiona za sobą ponad 15 lat temu. Dziś Kolumbia jest krajem, który usilnie walczy o przyciągnięcie turystów z całego świata.

Prawda jest jednak taka, że na Zachodzie nawet ta przeszłość jest wciąż żywa dzięki wiadomościom, które wciąż pokazują informacje o kartelach narkotykowych i innych problemach w Kolumbii. Ale musimy zrozumieć, że brutalna Kolumbia sprzed lat już nie istnieje.

To prawda, że nadal istnieją obszary, które są „gorące” ze względu na współistniejące tam gangi, ale nie ma powodu, aby bać się podróży do Kolumbii. Jeśli tylko podejmiesz normalne środki ostrożności, zachowasz zdrowy rozsądek i zadbasz o siebie, nie powinieneś mieć żadnych problemów.